Marabu Silk

Spôsoby fixovania farieb

Marabu Silk sa po vyschnutí fixujú zažehlením alebo v rúre na pečenie. Ak ste na Marabu Silk aplikovali aj motívy použitím Marabu Contours & Effects a/alebo Marabu Velvet Touch, fixovanie stačí na konci vykonať len jeden raz.

Fixovanie žehličkou

Nastavte žehličku na teplotu "bavlna". Hodváb žehlite z rubovej strany alebo cez tenkú látku. Každých 30x30cm hodvábu prežehlujte 2 – 3 minúty. Žehličkou neustále pohybujte.

Fixovanie v rúre na pečenie

Hodváb zabaľte do papiera na pečenie, vložte do čistej rúry predhriatej na 150° C a fixujte 15 minút. Počas takejto fixácie hodváb obracajte, aby bol hodváb prehriaty rovnomerne. Tento spôsob fixácie nie je vhodný na fixovanie veľkých hodvábov.

Tipy:

  1. Pred maľovaním natiahnite hodváb na napínací rám alebo ho pomocou fixačného spreja Marabu Silk Easy Fix natiahnite na pevnú podložku.
  2. Farbami Marabu Silk je možné maľovať aj na tenkú bavlnu, ale vhodnejšie sú na to farby Marabu Textil a Marabu Textil Plus.
  3. Na dávkovanie farieb Marabu Silk používajte kvapkadlo. Dávkovanie po kvapkách Vám umožní presne namiešať požadovaný odtieň.
  4. Ak potrebujete namaľovať jemné kontúry, použite kovový hrot (v ponuke sú veľkosti 0,3 0,5 a 0,7mm). Hrot jednoducho našraubujete na plastový hrot 25ml fľaštičky s kontúrovou farbou.
  5. Pre maľovanie veľkých plôch používajte široký štetec alebo penový válec.
  6. Kontúra dostatočne nepredeľuje maľované plochy na hodvábe? Môže to závisieť od hrúbky hodvábu a množstva nanesenej kontúry. Dôležité je, aby sa nanesená kontúra vpila do hodvábu tak, že je zreteľná aj na druhej strane hodvábu. Kontúra nesmie byť prerušovaná, teda nemajú byť v kontúre ani miniatúrne medzierky.
  7. Na hrubších hodváboch odporúčame kontúrovať s mierne nariedenou kontúrou, aby sme umožnili jej ľahšie nasiaknutie do materiálu až na druhú stranu. Môžete si urobiť test a najprv „vymaľovať“ kontúrovanú plochu vodou, aby ste vyskúšali, či je kontúra dostatočne nanesená a či vám voda kontúrou nikde nepresiakne.
  8. Farbu aplikujte na hodváb opatrne a nie príliš blízko pri kontúre, aby mohla farba pomaly nasiaknuť k obrysovej linke. Nemaľujte tie plochy, ktoré susedia s ešte vlhkými plochami.
  9. Farba Vám púšťa po fixovaní zažehlením alebo sa odlupuje farebná kontúra? Fixačný proces musí byť dôkladný. Pri fixovaním väčších plôch prispôsobte aj dobu fixácie napr. pri šatke s rozmermi 90x90cm bude doba fixácie najmenej 18 minút.
  10. Po zažehlení nechajte hodváb vychladnúť a odpočívať minimálne niekoľko hodín (odporúčame 1 deň). Potom hodváb jemne vyperte vo vlažnej vode. Môžete použiť jemný tekutý prací prostriedok (môže byť aj šampón na vlasy). Pri praní vo vode len jemne pohybujte s hodvábom, nešúchajte ho a namiesto klasického žmýkania nechajte vodu stiecť, prípadne hodváb rozložte na savý materiál (uterák) a potom ešte vlhký vyžehlite.