Silk Royal

Spôsob fixovania farieb

Farby fixované parou sa fixujú v tlakovom hrnci alebo v mikrovlnnej rúre. Po fixácii hodváb preperieme vo vode a vlhký prežehlíme.

Fixovanie v tlakovom hrnci

Hodvábny produkt, ktorý sme nechali 24 hodín schnúť, rozprestrieme na hodvábny alebo iný jemný papier (napr. strihový) a zrolujeme. Potom rolku zvinieme do tvaru slimáka. Z alobalu si vytvoríme dve "misky". Na naparovaciu sieťku položíme jednu alobalovú misku, do nej položíme stočený zabalený hodváb a druhou alobalovou miskou ho prikryjeme, aby nám ho vyzrážaná para nepokvapkala. Takto ochránime zabalený hodváb pred prípadným zamočením. Do hrnca vlejeme len také množstvo vody, aby sa mala z čoho tvoriť para, ale aby sa nám nenamočil hodváb. V pare fixujeme cca 1 - 4 hod. v závislosti od použitého materiálu.

Fixovanie v mikrovlnnej rúre

Ešte vlhký hodváb vložíme do plastovej misky a misku prikryjeme. Misku s hodvábom vložíme do mikrovlnnej rúry. Mikrovlnnú rúru nastavíme na výkon 600-800W a spustíme na 2-3 min. (podľa množstva fixovaného hodvábu). Pri fixácii v mikrovlnnej rúre hodváb nesmie úplne vyschnúť, aby sa nespálil.

Tipy:

  1. Aby sa dosiahol čo najlepší účinok farieb, odporúča sa pred maľovaním hodváb preprať vo vlažnej mydlovej vode a dobre vyplákať. Odstráni sa tým apretúra, ktorá môže prekážať pri správnom aplikovaní farieb.
  2. Pred maľovaním natiahnite hodváb na napínací rám alebo ho pomocou fixačného spreja Marabu Silk Easy Fix natiahnite na pevnú podložku.
  3. Farby Silk Royal sú tak silno koncentrované, že ich odporúčame riediť vodou vždy, aby sa nemusela zbytočne vypierať prebytočná farba. Na riedenie farby sa môže použiť aj biely odtieň.
  4. Na dávkovanie farieb Silk Royal používajte kvapkadlo. Dávkovanie po kvapkách Vám umožní presne namiešať požadovaný odtieň.
  5. Pre maľovanie veľkých plôch používajte široký štetec alebo penový válec.
  6. Použitie farieb fixovaných parou je síce komplikovanejšie ako použitie farieb fixovaných žehlením, ale farby fixované parou sú žiarivejšie a po fixácii je hodváb lesklejší a na dotyk jemnejší.